Kohtuotsus Narvas asuva Linda AIDSi Kliiniku kasuks

11.03.2014

Kohtuotsus Narvas asuva Linda AIDSi Kliiniku kasuks

10. märtsil 2014 tühistas Tallinna Halduskohus Eesti Sotsiaalministeeriumi poolt 09.07.2013 tehtud otsuse, millega Linda Kliinikul keelati juurdepääs retroviiruse vastasele ravile (ARV). Kohus kohustas sotsiaalministeeriumi läbi vaatama taotluse, mis käsitleb Linda Kliinikule ARV-ravimite eraldamist alates 16.05.2013, põhjendades oma otsust tõsiste vigadega sotsiaalministeeriumi kõnealuse taotluse kohta tehtud otsuses.

Ajakirjanikud võivad saada kohtuotsust käsitleva täieliku teabe, kui nad esitavad Tallinna Halduskohtule avaliku teabe seaduse kohase teabepäringu.

KONTAKTID:

Zoya Shabarova, Euroopa büroo juhataja: +1 323 217 2869 or +31 6 484 62 255 zoya.shabarova@aidshealth.org
Latsin Alijev, Eesti HIV-positiivsete võrgustiku direktor: +372 58188508 või +372 6615130, Latsin.alijev@ehpv.ee
Sven Veltmann, AHF jurist Eestis: +372 680 1681 või +372 5691 5395 sven@thor.ee

„Me oleme selle otsusega väga rahul ja see vastab meie ootustele,“ ütles Zoya Shabarova, AHFi Euroopa büroo juhataja. „Juba siis, kui me alustasime Linda Kliinikule ARV-ravimite eraldamist toetavat kampaaniat, me teadsime, et Sotsiaalministeerium toimis otsuse tegemisel meelevaldselt ja õigusevastaselt. Käesolev kohtuotsus kinnitab seda.“

Linda Kliinik avas uksed juba 2013. aasta juunis, kuid ei ei saa siiani oma ülesandeid täielikult täita, kuna Sotsiaalministeerium on tõkestanud kliiniku juurdepääsu ARV-ravimitele vaatamata eelmise ministriga 2012. aastal sõlmitud kokkulepetele, millega juurdepääsu nimetatud ravimitele lubati.

Käesolev otsus ei anna kliinikule automaatselt juurdepääsu riigi poolt hangitavatele ARV-ravimitele, kuid see kohustab ministeeriumi tegema uue õiguspärase otsuse. „Kuna Linda Kliinik vastab kõigile nõuetele, mis HIVi/AIDSi meditsiinilise ravi registreeritud pakkujatele Eestis esitatakse, ei näe AHFi ja Eesti HIV-positiivsete võrgustiku esindajad ühtegi põhjust, miks kliinik ei peaks ARV-ravimeid saama,” ütles Sven Veltmann, AHV jurist. „Linda Kliinikult retroviiruse ravi pakkumise võimaluse äravõtmine õõnestab HIV-patsientide õigust valida endale ise tervishoiuteenuste pakkuja ja on vastuolus Eesti Valitsuse kehtestatud tervisepoliitikaga.”

„Alates 2013. aasta juulist oleme me korduvalt püüdnud ministriga isiklikult kohtuda kuid kuni praeguse hetkeni on ta meie kohtumispalved tagasi lükanud,” ütles Eesti HIV-positiivsete võrgustiku direktor Latsin Alijev. „Me oleme teavitanud Eesti Presidenti kõnealusest probleemist ja loodame, et kohtuotsus loob aluse arutelu jätkamisele ning et me suudame ühiselt leida lahenduse.”
„Linda Kliinik vastab kõigile normidele ja on kogukonnapõhise epideemiale reageerimise mudel. Kliinikule ARV-ravimite eraldamisest keeldumisega näitas ministeerium, et ta häbimärgistab HIV-positiivsete inimeste kogukonda. Ent kohtuotsus annab taas kinnitust selle kogukonna õigustele,” lisas Alijev.

Et jätkuvalt rõhutada kõnealuse teema olulisust, protesteerivad HIV-positiivsete võrgustiku liikmed alates 11. märtsist ministeeriumi hoone ees. Nad soovivad ministrile meelde tuletada, et Narva piirkonnas tuntakse puudust patsiendile suunatud teenustest ning et Linda Kliinikut on seal vaja: praeguseni on 2603 inimest andnud oma allkirja petitsioonile, toetades üleskutset ARV-ravimite Linda Kliinikule eraldamise kohta.

# # #

AHF
AIDS Healthcare Foundation (AHF) on Ameerika Ühendriikide suurim mittetulunduslik HIVile ja AIDSile pühendunud tervishoiuteenuse pakkuja. AHF pakub hetkel meditsiinilist abi ja teenuseid enam kui 279 000 inimesele 31 riigis üle maailma – Ameerika Ühendriikides, Aafrikas, Ladina-Ameerikas, Ida-Euroopas ja Aasias. Lisainfot leiate aadressilt www.aidshealth.org, leidke meid Facebook’ist: www.facebook.com/aidshealth ja jälgige meid Twitteris: @AIDSHealthcare

Lisa kommentaar

* – nõutav väli

  1. Ei avaldata

Hakake vabatahtlikuks ?

Liituge uudiskirjaga