UNAIDSi uus aruanne GENF/MÜNCHEN, 22. juuli 2024
UNAIDSi uus aruanne näitab, et AIDSi pandeemia saab lõpetada 2030. aastaks, kuid ainult siis, kui juhid suurendavad ressursse ja kaitsevad inimõigusi kohe
GENF/MÜNCHEN, 22. juuli 2024 – UNAIDSi täna avaldatud uus aruanne näitab, et maailm on kriitilises hetkes, mis määrab, kas maailma liidrid täidavad oma kohustust lõpetada AIDS kui oht rahvatervisele 2030. aastaks. Aruanne “The Urgency of Now: AIDS at a Crossroads” koondab uusi andmeid ja juhtumiuuringuid, mis näitavad, et maailma liidrite sel aastal tehtud otsused ja poliitilised valikud otsustavad miljonite elude saatuse ja selle, kas maailma surmavaimast pandeemiast on üle saadud.
Kuigi AIDSi lõpp on meie käeulatuses, on maailm sel kümnendil praegu graafikust väljas. Kogu maailmas ei saa 39,9 miljonist HIViga elavast inimesest 9,3 miljonit ehk peaaegu veerand elupäästvat ravi. Selle tagajärjel sureb inimene AIDSiga seotud põhjustel iga minut.
Juhid lubasid vähendada iga-aastast uute nakatumiste arvu 2025. aastaks alla 370 000, kuid uusi HIVi nakatunuid on sellest siiski üle kolme korra rohkem, 2023. aastal 1,3 miljonit. Ja nüüd ohustavad ressursside kärped ja kasvav õigustevastane tõuge tehtud edusamme.
“Maailma liidrid lubasid lõpetada AIDSi pandeemia kui rahvatervise ohu 2030. aastaks ja nad saavad oma lubadusest kinni pidada, kuid ainult siis, kui nad tagavad, et HIV-i reageerimisel on vajalikud ressursid ja et kõigi inimõigused on kaitstud,” ütles UNAIDSi tegevdirektor Winnie Byanyima. “Juhid saavad päästa miljoneid elusid, hoida ära miljoneid uusi HIV-nakkusi ja tagada, et kõik HIV-iga elavad inimesed saaksid elada tervet ja täisväärtuslikku elu.”
Aruandes leitakse, et kui juhid võtavad praegu vajalikke julgeid meetmeid, et tagada piisav ja jätkusuutlik rahastamine ning kaitsta kõigi inimõigusi, on elukestvat ravi vajavate HIViga elavate inimeste arv 2050. aastaks ligikaudu 29 miljonit, kuid kui nad valivad vale tee, suureneb elukestvat tuge vajavate inimeste arv 46 miljonini (võrreldes 39,9 miljoniga 2023. aastal).
Aruanne näitab jätkuvaid (kuigi aeglasemaid) edusamme ravimite kasutuselevõtul HIV-ga elavatele inimestele, kusjuures praegu on ravil 30,7 miljonit inimest, rohkem kui 3 inimest 4-st, kes elavad HIV-ga. Veel 2010. aastal oli raviga hõlmatus vaid 47%. Ravile pääsevate inimeste arvu suurenemine on rahvatervise oluline saavutus, mille tõttu on AIDSiga seotud surmajuhtumeid alates 2010. aastast vähendatud poole võrra – 1,3 miljonilt 630 000-le 2023. aastal.
Maailm on aga graafikust maas, et täita 2025. aasta eesmärk vähendada AIDSiga seotud surmajuhtumeid alla 250 000.
Kuigi on tehtud tohutuid edusamme uute HIVi nakatumiste ennetamisel, mis on alates 2010. aastast kogu maailmas langenud 39% ning Ida- ja Lõuna-Aafrikas 59%, näitab aruanne, et uued HIVi nakatumised on tõusuteel kolmes piirkonnas: Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas, Ida-Euroopas ning Kesk-Aasias ja Ladina-Ameerikas, ning lõhed ja ebavõrdsus püsivad.
“Riigid teevad tohutuid edusamme AIDSi epideemia lõpetamiseks 2030. aastaks, kuid on olnud palju väljakutseid, mis võivad meie jõupingutusi aeglustada,” ütles USA presidendi endine teadusnõunik dr Anthony Fauci. “Peame tegema kõik endast oleneva, et olla pidevalt häälekad ja proaktiivsed. Ebaõnnestumine ei ole siin valik. Tegelikult on see mõeldamatu. Kui me kõik koos töötame, saavutame oma ühise eesmärgi. Mina näiteks jätkan tööd kogu oma jõuga, et tagada, et me tõepoolest lõpetame AIDSi epideemia, ja ma palun teil kõigil pühenduda samale.”
Sooline ebavõrdsus suurendab riske, millega tütarlapsed ja naised kokku puutuvad, ning põhjustab pandeemiat. HIVi esinemissagedus teismeliste tüdrukute ja noorte naiste hulgas on endiselt erakordselt kõrge Ida- ja Lõuna-Aafrika ning Lääne- ja Kesk-Aafrika osades.
Kuna marginaliseeritud kogukondade häbimärgistamine ja diskrimineerimine takistab elutähtsate ennetus- ja raviteenuste osutamist, moodustavad peamised elanikkonnarühmad, sealhulgas seksitöötajad, meestega seksivad mehed ja narkootikume süstivad inimesed, kogu maailmas uutest nakatumistest (55%) (45%) rohkem (45%).
Aruanne näitab, et HIVi ennetus- ja raviteenused jõuavad inimesteni ainult siis, kui järgitakse inimõigusi, kui loobutakse ebaõiglastest seadustest naiste ja marginaliseeritud kogukondade vastu ning kui diskrimineerimise ja vägivallaga võideldakse otse.
UNAIDSi arvutused näitavad, et kuigi 20% HIVi ressurssidest tuleks suunata HIVi ennetamisele kõige enam HIVist mõjutatud elanikkonnarühmade jaoks, läks 2023. aastal vaid 2,6% HIVi kogukulutustest peamiste elanikkonnarühmade sekkumistele.
Kogu maailmas väheneb rahastamine, pidurdades edusamme ja põhjustades teatavates piirkondades isegi epideemiate kasvu. 2023. aastal langesid HIVi jaoks saadaolevad koguressursid (19.8 miljardit USA dollarit) 5% võrreldes 2022. aastaga ja olid 9.5 miljardit USA dollarit vähem kui 2025. aastaks vajalik summa (29.3 miljardit USA dollarit). Võlakriis piirab madala ja keskmise sissetulekuga riikide siseriiklikku rahastamist, mis moodustab 59% HIVi koguressurssidest, ja see langes neljandat aastat järjest, langedes aastatel 2022–2023 6%.
Vaja on suuremat ressursside mobiliseerimist, eriti Aasias ja Vaikse ookeani piirkonnas – kus HIV-ga elavate inimeste arv prognooside kohaselt 2050. aastaks peaaegu kahekordistub – ning Ida-Euroopas ja Kesk-Aasias, Ladina-Ameerikas ning Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas, kasvavate epideemiatega piirkondades, kuid kus HIV-i rahastamine on märkimisväärselt vähenenud. Ligikaudu pool 2025. aastaks vajalikest koguressurssidest ja 93% praegusest HIVi rahastamispuudujäägist on väljaspool Sahara-tagust Aafrikat.
The Urgencyency of Now: AIDS at a Crossroads näitab, et sel aastal vastu võetud otsused määravad, kas ülemaailmsed eesmärgid on täidetud, AIDS kui oht rahvatervisele lõpeb 2030. aastaks ja kas luuakse jätkusuutlik HIV-reageerimine.
“Riikidevahelise ja -sisese solidaarsuse katkemine seab ohtu edusammud, kuid tee, mis lõpetab AIDSi, on tee, mis on tõestatud ja mida juhid on lubanud valida. See, kas juhid täidavad oma lubaduse AIDSile lõpp teha, on poliitiline ja rahaline valik. Nüüd on aeg valida õige tee,” ütles pr Byanyima.