Pressiteade: 18.mai.2025 Aidsohvrite mälestuspäev
PRESSITEADE
18. mail 2025 tähistab Eesti HIV-positiivsete Võrgustik (www.ehpv.ee) rahvusvahelist aidsiohvrite mälestuspäeva 2025. aasta teemaga, mis seob mälestuse, vastupidavuse ja liidrirolli: „Me mäletame. Me tõuseme. Me juhime.“ („We Remember. We Rise. We Lead.“)
Saades inspiratsiooni HIV-positiivsete inimeste erakordsest liidrirollist kiiresti muutuvas maailmas, oleme võtnud endale kohustuse olla julged juhid juba täna – eriti kuna meie organisatsioon tähistab sel aastal oma 20. aastapäeva.
Rahvusvaheline aidsiohvrite mälestuspäev, mida tähistatakse alates 1983. aastast igal maikuu kolmandal pühapäeval, on pakkunud inimestele üle maailma võimaluse koguneda, et mälestada aidsi tõttu lahkunuid ja kinnitada oma pühendumust HIV-positiivsete inimeste toetamisele kõikjal maailmas.
Selle päeva raames korraldatavad üritused üle kogu maailma aitavad tõsta teadlikkust HIVist ja tagada meile kõigile ligipääsu elupäästvale ravile, et elada.
Selle aasta teema: „Me mäletame. Me tõuseme. Me juhime.“ Need kolm märksõna – mälestus, vastupidavus ja liidriroll – ühendavad meid, HIV-positiivsete kogukondade juhte, et üheskoos meenutada neid, kellest oleme ilma jäänud, samal ajal tunnustades nende olulist panust, mis on meid toonud siia, ja ammutada inspiratsiooni, et jätkata juhtimist tulevikku, otsustanud lõpetada aidsiepideemia.
On aeg muuta narratiivi. Me soovime julgelt rääkida enesestigmatiseerimisest ja valust, mida see meile põhjustab, kasvavast vajadusest vaimse tervise teenuste järele, ning enese väärtustamise, enesearmastuse ja solidaarsuse uskumatust suutlikkusest mõjutada seda, kui kättesaadavad on meile raviteenused ja millisel määral me neid kasutame, nagu ka soovitud elukvaliteedi saavutamist.
Nüüdismeditsiini edusammud on võimaldanud HIV-nakkuse ümber lahterdada surmavast krooniliseks. HIV-positiivsed inimesed, kes on õigeaegselt alustanud ravi retroviirusvastaste e ARV-ravimitega ja järgivad arsti ettekirjutusi, võivad elada kaua ja täisväärtuslikult. AIDSile puudub küll ravim, kuid haiguse kulgu on siiski võimalik pidurdada. Tänu sellele, et Eestis on retroviirusvastased ravimid kättesaadavad, tuleks HIVi/AIDSi käsitleda haigusena, mitte surmaotsusena.
Meie ühise arusaama kohaselt tuleks saavutada olukord, kus uusi HIV-nakatumisi ei esine, HIV-positiivseid inimesi ei diskrimineerita ja mitte keegi ei sure AIDSi, kuid see nõuab investeeringuid ning seda, et nii riigiametnikud kui ka inimesed ise antud teemal avalalt ja ausalt sõna võtaksid.
AIDSiohvrite mälestuspäev aitab mobiliseerida kogukondi ja tõsta ühiskonna teadlikkust HIVist ja AIDSist. Praegu, mil maailmas elab HIViga 38 miljonit inimest, on rahvusvaheline AIDSiohvrite mälestuspäev oluline platvorm globaalsele solidaarsusele, mis aitab lõhkuda häbimärgistamise ja diskrimineerimise tõkkeid ning annab lootust uutele põlvkondadele.
Lisateavet leiate veebilehelt aadressil www.ehpv.ee
Kutsume üles tänavust mälestuspäeva tähistama virtuaalselt.
VIRTUAALSETE KÜÜNALDE LÄITMINE
LÄITKE VIRTUAALNE KÜÜNAL kellegi mälestuseks rahvusvahelise AIDSIohvrite mälestuspäeva veebilehel. Liituge meiega ja meenutage nende inimeste elusid, kelle oleme kaotanud, et meie saaksime korraldada sündmuseid, mis aitavad meil püsida turvalised, terved ja elus.
https://www.candlelightmemorial.net/virtual-candles/light-a-candle/
Kasutage sotsiaalmeediat, et jagada oma lugusid ja toetussõnumeid, kasutades hashtage #Candlelightmemorial ja #PLHIVLeadersNow ning märkides meid @ehpv, et tagada maksimaalne nähtavus.
EHPV, kes on Candlelight-mälestusürituse koordinaator Eestis, juhib jõupingutusi, et tugevdada HIV-positiivsete inimeste (LJHV) liidrirolli püsiva, inimesekeskse ja jätkusuutliku HIVi-vastase reageerimise suunas, mille eesmärk on saavutada kontroll HIV-epideemia üle.
Lõpetada aidsi tõttu suremine, peatada uued HIVi nakatumised ja säilitada HIV-positiivsete inimeste elu, elavdades sihikindlalt LJHV-liikumist, et tugevdada advokaatsust tagatud ravi ja elukvaliteedi nimel kõigile HIV-positiivsetele ja HIVist mõjutatud inimestele.
KIRJUTA KIRI
Kirjuta kiri iseendale või mälestuseks kellelegi, keda oled kaotanud, rahvusvahelise aidsiohvrite mälestuspäeva kodulehel.
Variant 1: Austusavaldus inimesele, keda armastasid ja kaotasid HIV tõttu
- Kolm asja, mis sulle selle inimese juures meeldisid
- Kolm asja, mida soovid talle öelda selle kohta, kuidas sa jätkad elu või tööd HIViga
- Lihtne sõnum maailmale selle kohta, mida inimesed saavad teha, et toetada sind ja teisi HIV-positiivseid
Variant 2: Armastuskiri iseendale
- Kolm asja, millega oled endale haiget teinud, ja kuidas kavatsed need parandada
- Kolm asja, mida enda juures armastad
- Üks nõuanne, mida soovid endale tulevikuks anda
Me loodame, et erinevalt HIV-epideemiast, mis sellega omal ajal päriselt hakkama ei saanud, muudab COVID-19-pandeemia üldsuse suhtumist kõigisse viirustega seonduvatesse ühiskondlikesse probleemidesse.
Me loodame, et erinevalt HIV-epideemiast, mis sellega omal ajal päriselt hakkama ei saanud, muudab erinevaid pandeemiate üldsuse suhtumist kõigisse viirustega seonduvatesse ühiskondlikesse probleemidesse. Äärmiselt oluline on toetada inimesi, kes püüavad nende probleemidega võidelda hoolimata olukorrast, vanusest, soost jne. HIV-positiivsete inimeste jaoks on juba ammu selge, et viirused ei andesta kergemeelset suhtumist neisse. Loodame, et sel päeval jõuab sama arusaamine ka kõigi teisteni.
Samuti kutsume teid ühinema meiega 18. mail, et mälestada neid, kes on surnud AIDSi tõttu.
- Läitke terrassil, rõdul, aias või mujal Teile meeldivas kohas mälestusküünal.
- Meenutage sugulasi, sõpru ja tuttavaid, kes on surnud AIDSi tõttu ning palvetage nende eest.
- Jagage oma mälestusi ja fotosid meiega suhtlusvõrkudes ning ärge unustage lisada teemaviidet #ehpv või @EHPV – Eesti HIV-positiivsete võrgustik.
Täiendav teave
vene keeles: +372 5870 6070
eesti keeles: +372 5557 8131
inglise keeles: +372 5557 8131
E-post: ehpv@ehpv.ee
Teiega sel keerulisel perioodil solidaarsuses,
Eesti HIV-positiivsete võrgustik