WHO peadirektor kuulutas MPOX-puhangu rahvusvahelise tähtsusega rahvatervisealaseks hädaolukorraks

WHO peadirektor kuulutas MPOX-puhangu rahvusvahelise tähtsusega rahvatervisealaseks hädaolukorraks

14. august 2024 Pressiteade Lugemiseks kuluv aeg: 3 min (789 sõna)

WHO peadirektor dr Tedros Adhanom Ghebreyesus on kindlaks teinud, et mboxide arvu tõus Kongo Demokraatlikus Vabariigis (KDV) ja üha arvukamates Aafrika riikides kujutab endast rahvusvaheliste tervise-eeskirjade (2005) (IHR) kohaselt rahvusvahelise tähtsusega rahvatervisealast hädaolukorda.

Dr Tedrose avaldus tuli sõltumatutest ekspertidest koosneva IHR-i hädaolukorra komitee soovitusel, kes kohtus varem päeval, et vaadata läbi WHO ja mõjutatud riikide ekspertide esitatud andmed. Komitee teatas peadirektorile, et peab mboxide arvu suurenemist PHEIC-ks, millel on potentsiaali levida kaugemale Aafrika riikidesse ja võib-olla ka väljapoole mandrit.

Peadirektor jagab komitee koosoleku aruannet ja esitab komitee nõuannete põhjal riikidele ajutisi soovitusi.

PHEIC-i väljakuulutamisel ütles dr Tedros: “Uue mpoksi klade tekkimine, selle kiire levik Kongo DV idaosas ja juhtumitest teatamine mitmes naaberriigis on väga murettekitavad. Lisaks teiste MPOX-kladede puhangutele Kongo DVs ja teistes Aafrika riikides on selge, et nende puhangute peatamiseks ja elude päästmiseks on vaja koordineeritud rahvusvahelist reageerimist.

WHO Aafrika piirkonna direktor dr Matshidiso Moeti ütles: “Tihedas koostöös kogukondade ja valitsustega on juba tehtud märkimisväärseid jõupingutusi, kusjuures meie riikide meeskonnad töötavad eesliinil, et aidata tugevdada meetmeid mpox-i ohjeldamiseks. Viiruse kasvava leviku tõttu laieneme veelgi koordineeritud rahvusvaheliste meetmete kaudu, et toetada riike haiguspuhangute lõpetamisel.

Komitee esimees professor Dimie Ogoina ütles: “Praegune mpox’i tõus Aafrika osades koos ahvirõugete viiruse uue sugulisel teel leviva tüve levikuga on hädaolukord mitte ainult Aafrika, vaid kogu maailma jaoks. Aafrikast pärit Mpox jäeti seal tähelepanuta ja põhjustas hiljem 2022. aastal ülemaailmse puhangu. On aeg tegutseda otsustavalt, et vältida ajaloo kordumist.”

See PHEIC-määramine on mpox-iga seotud teine määramine kahe aasta jooksul. Ortopoksviiruse põhjustatud mpox avastati inimestel esmakordselt 1970. aastal Kongo DVs. Haigust peetakse Kesk- ja Lääne-Aafrika riikides endeemiliseks.

2022. aasta juulis kuulutati mitme riigi mpoksipuhang PHEIC-ks, kuna see levis seksuaalse kontakti kaudu kiiresti paljudes riikides, kus viirust polnud varem nähtud. See PHEIC kuulutati lõppenuks 2023. aasta mais pärast seda, kui ülemaailmsete juhtumite arv oli pidevalt vähenenud.

Mpox’ist on KDVs teatatud juba üle kümne aasta ja igal aastal teatatud juhtumite arv on selle aja jooksul pidevalt kasvanud. Eelmisel aastal kasvas teatatud juhtumite arv märkimisväärselt ja juba sel aastal seni teatatud juhtumite arv on ületanud eelmise aasta koguarvu, kus on üle 15 600 juhtumi ja 537 surmajuhtumit.

Eriti murettekitav on eelmisel aastal uue viirusetüve (clade 1b) tekkimine ja kiire levik KDVs, mis näib levivat peamiselt seksuaalvõrgustike kaudu, ning selle avastamine Kongo DV naaberriikides ning üks peamisi põhjuseid PHEIC väljakuulutamiseks.

Viimase kuu jooksul on teatatud enam kui 100 laboratoorselt kinnitatud klade 1b juhtumist neljas Kongo DV naaberriigis, mis ei ole varem mpoksist teatanud: Burundis, Keenias, Rwandas ja Ugandas. Eksperdid usuvad, et tegelik juhtumite arv on suurem, kuna suurt osa kliiniliselt ühilduvatest juhtudest ei ole testitud.

Erinevates riikides on esinenud mitmeid erinevate mpox-klade puhanguid, millel on erinevad ülekandeviisid ja erinevad riskitasemed.

Kahte praegu mpox-i jaoks kasutatavat vaktsiini soovitab WHO immuniseerimise ekspertide strateegiline nõuanderühm ning need on heaks kiitnud ka WHO loetellu kantud riiklikud reguleerivad asutused, samuti üksikud riigid, sealhulgas Nigeeria ja KDV.

Eelmisel nädalal käivitas peadirektor mpox-vaktsiinide erakorralise kasutamise nimekirja, mis kiirendab vaktsiinide kättesaadavust madalama sissetulekuga riikidele, kes ei ole veel oma riiklikku regulatiivset heakskiitu välja andnud. Hädaolukorras kasutamise loetelu võimaldab ka partneritel, sealhulgas Gavil ja UNICEFil, hankida vaktsiine levitamiseks.

WHO teeb koostööd riikide ja vaktsiinitootjatega võimalike vaktsiiniannetuste osas ning koordineerib oma tegevust partneritega ajutise meditsiiniliste vastumeetmete võrgustiku kaudu, et hõlbustada võrdset juurdepääsu vaktsiinidele, ravile, diagnostikale ja muudele vahenditele.

WHO eeldab kohest rahastamisvajadust esialgse 15 miljoni USA dollari ulatuses, et toetada järelevalve-, valmisoleku- ja reageerimistegevust. Organisatsiooni kolmel tasandil viiakse läbi vajaduste hindamine.

Kohese laienemise võimaldamiseks on WHO vabastanud WHO hädaolukordade fondist 1.45 miljonit USA dollarit ja võib-olla peab lähipäevil vabastama rohkem. Organisatsioon pöördub annetajate poole, et nad rahastaksid mpox-vastuse vajadusi täies ulatuses.