Kutsume üles tänavust AIDSiohvrite mälestuspäeva tähistama!

Liituge 15. mail virtuaalse küünalde süütamise mälestusmärgiga. Meie mäletame. Meie tegutseme. Elame ilma HIVita.
 
Eesti HIV-positiivsete võrgustik ( www.ehpv.ee ) pöördub AIDSiohvrite mälestuspäev eel, mida traditsiooniliselt tähistatakse maikuu kolmandal pühapäeval, Eesti inimeste, riigi ja linnade valitsuste poole.

Me kõik elame praegu üle keerulist aega. Teame, et HIV on tõsine haigus, mis on avaldanud mõju meie riigile. HIV-epideemia vastu võitlemisel omandatud kogemusi on võimalik rakendada ka võitluses pandeemiaga. Kutsume Teid üles pöörama tähelepanu HIV, COVID 19-st mõjutatud inimestele, kes vajavad meie kõigi abi. 40 aastat võitlust HIV-iga on kogemus, mis rajaneb mis tahes epideemiaga võitlemise kriitilise tähtsusega aspektidel — inimõigustel ja keskendumisel kogukonna vajadustele. Pealeselle eeldab pandeemia kiire leviku tõhus ja õigeaegne tõrjumine usalduse loomist haigusest mõjutatud kogukondade, valitsuse ja tervishoiusüsteemi vahel.

Epidemioloogiline olukord HIV-nakkuse vallas on Eestis jätkuvalt keeruline. HIV-nakatumuse püsivalt kõrge tase, uute nakkuste ilmnemise peatumatu tempo, HIV-positiivsete inimeste üldhulga kasv, nakkuse „vananemine“ ja epideemia ülekandumine haavatavatelt rahvastikurühmadelt kogu elanikkonnale sugulisel teel nakatumiste hulga kasvu tõttu on tänane tegelikkus.Esimest korda 1983. aastal tähistatud AIDSiohvrite mälestuspäeva korraldatakse igal aastal maikuu kolmandal pühapäeval ja seda koordineerivad paljudes riikides kodanikuühenduste koalitsioonid. Rahvusvaheline AIDSiohvrite mälestuspäev — üks vanemaid ja suuremaid üldsuse HIVi- ja AIDSi-alase teadlikkuse tõstmise

https://www.terviseamet.ee/et/nakkushaigused-menuu/tervishoiutootajale/nakkushaigustesse-haigestumine/hiv-ja-aids 

Nüüdismeditsiini edusammud on võimaldanud HIV-nakkuse ümber lahterdada surmavast krooniliseks. HIV-positiivsed inimesed, kes on õigeaegselt alustanud ravi retroviirusvastaste e ARV-ravimitega ja järgivad arsti ettekirjutusi, võivad elada kaua ja täisväärtuslikult. AIDSile puudub küll ravim, kuid haiguse kulgu on siiski võimalik pidurdada. Tänu sellele, et Eestis on retroviirusvastased ravimid kättesaadavad, tuleks HIVi/AIDSi käsitleda haigusena, mitte surmaotsusena.

Meie ühise arusaama kohaselt tuleks saavutada olukord, kus uusi HIV-nakatumisi ei esine, HIV-positiivseid inimesi ei diskrimineerita ja mitte keegi ei sure AIDSi, kuid see nõuab investeeringuid ning seda, et nii riigiametnikud kui ka inimesed ise antud teemal avalalt ja ausalt sõna võtaksid.

AIDSiohvrite mälestuspäev aitab mobiliseerida kogukondi ja tõsta ühiskonna teadlikkust HIVist ja AIDSist. Praegu, mil maailmas elab HIViga 38 miljonit inimest, on rahvusvaheline AIDSiohvrite mälestuspäev oluline platvorm globaalsele solidaarsusele, mis aitab lõhkuda häbimärgistamise ja diskrimineerimise tõkkeid ning annab lootust uutele põlvkondadele.

Lisateavet leiate veebilehelt aadressil www.ehpv.ee

 

Kutsume üles tänavust mälestuspäeva tähistama virtuaalselt.

Jätkuva HIV/ COVID-19-pandeemia tõttu soovitame tänavu rahvusvahelist AIDSiohvrite mälestuspäeva tähistada ilma rahvakogunemisteta.

VIRTUAALSETE KÜÜNALDE LÄITMINE

LÄITKE VIRTUAALNE KÜÜNAL kellegi mälestuseks rahvusvahelise AIDSIohvrite mälestuspäeva veebilehel. Liituge meiega ja meenutage nende inimeste elusid, kelle oleme kaotanud, et meie saaksime korraldada sündmuseid, mis aitavad meil püsida turvalised, terved ja elus.

https://www.candlelightmemorial.net/virtual-candles/light-a-candle/

Me loodame, et erinevalt HIV-epideemiast, mis sellega omal ajal päriselt hakkama ei saanud, muudab COVID-19-pandeemia üldsuse suhtumist kõigisse viirustega seonduvatesse ühiskondlikesse probleemidesse.

Me loodame, et erinevalt HIV-epideemiast, mis sellega omal ajal päriselt hakkama ei saanud, muudab HIV/COVID-19-pandeemia üldsuse suhtumist kõigisse viirustega seonduvatesse ühiskondlikesse probleemidesse. Äärmiselt oluline on toetada inimesi, kes püüavad nende probleemidega võidelda hoolimata olukorrast, vanusest, soost jne. HIV-positiivsete inimeste jaoks on juba ammu selge, et viirused ei andesta kergemeelset suhtumist neisse. Loodame, et sel päeval jõuab sama arusaamine ka kõigi teisteni.

Ühinege meiega 15 mail, et mälestada neid, kes on surnud kas AIDSi või COVID-19 tõttu.

  1. Läitke terrassil, rõdul, aias või mujal Teile meeldivas kohas mälestusküünal.
  2. Meenutage sugulasi, sõpru ja tuttavaid, kes on surnud AIDSi või COVID-19 tõttu ning palvetage nende eest.
  3. Jagage oma mälestusi ja fotosid meiega suhtlusvõrkudes ning ärge unustage lisada teemaviidet #ehpv või @EHPV – Eesti HIV-positiivsete võrgustik.

Narvas! 15. mail kell 13.30 toimub koostöös Linnavalitsuse ja Narva Haigla esindajate osavõtul HIV-epideemiast mõjutatud kogukondadega üritus sümboolse ELUPUU istutamiseks Narva Haigla ajaloolise peahoone sissepääsu ette, mis kehastaks põhiväärtusi moodustavaid universaalseid põhimõtteid:

  • Inimeste elu ja tervis
  • Tervislik eluviis
  • Isiksuse harmooniline areng
  • Täisväärtuslik elu
  • Inimõigused

Narva Haigla, Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku ja Narva Linnavalitsuse eesmärgid ilmestavad selgelt pühendumust ja tegevuse fokusseerimist HIV-nakkusega inimestel ja Eestis elavate inimeste hüvanguks.

Solidaarsusega praegusel keerulisel ajal, Eesti HIV-positiivsete Võrgustik. Eesti-HIV positiivsete Võrgustik on aastate jooksul jätkanud jõupingutuste koordineerimist selle päeva meeldejäävaks muutmisel ning jätkanud  meie kogukondade mobiliseerimist solidaarsusele Eestis.

Meil on hea meel jagada teiega hiljuti uuendatud rahvusvahelise AIDSi küünlavalgel memoriaali veebisaiti, kus on teavet ülemaailmsete ja kohalike sündmuste kohta, mille teemaks on „Meie mäletame. Meie tegutseme. Elame ilma HIVita! »

https://www.candlelightmemorial.net/

Arvestades COVID-19 puhanguga seoses kasutusele võetud ohutusmeetmeid, julgustab Eesti HIV-positiivsete Võrgustik kõiki seda päeva tähistama nii nagu eelmiselgi aastal individuaalselt või virtuaalselt ka teistes Eesti linnades.

Täiendav teave vene keeles: +372 5870 6070, +372 5616 7097 eesti keeles: +372 55578131 inglise keeles: +372 57816023 E-post: ehpv@ehpv.ee

Praegusel keeruliselt ajal solidaarselt Teie Eesti HIV-positiivsete võrgustik (EHPV)

Läitke küünal

Küünla läitmiseks klõpsake sellel

#AIDSCandlelightMemorial2022

ja ametliku suhtlusvõrgustiku-pidi:

Facebook: @ehpv

NB!
Võttes arvesse COVID-19 puhangule reageerimiseks rakendatud turvameetmeid, nagu see oli ka eelmisel aastal, kutsub Eesti HIV-positiivsete võrgustik kõiki üles tähistama seda päeva individuaalselt või virtuaalselt teistes Eesti linnades. Selle päeva eelõhtul korraldas Eesti HIV-positiivsete võrgustik suvekooli, mis toimus 15.-18. mail 2022 Narva lähistel. Info toimunud kooli kohta on suletud seoses osalejate konfidentsiaalsusega.