Ameerika Ühendriigid panustavad Eesti pingutusse aidata Ukraina põgenikke

Ameerika Ühendriikide suursaatkond Eestis andis täna toetuse kolmele Eesti valitsusvälisele organisatsioonile, et aidata neil Eestis elavatele Ukraina põgenikele elutähtsat humanitaarabi ja teenuseid pakkuda. See toetus on täienduseks varasemalt rahvusvaheliste organisatsioonide kaudu antavale abile. Kolme USA grandi koguväärtus ületab miljonit dollarit ja on mõeldud ülioluliste meditsiiniteenuste pakkumiseks pagulaskogukonna kõige haavatavamatele liikmetele ning aitab kaasa Ukraina kogukonna integreerumisele Eesti ühiskonda.

Viimase aasta jooksul on USA välisministeerium Rahvusvahelisele Migratsiooniorganisatsiooni, ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti ja Maailma Terviseorganisatsiooni vahendusel toetanud ka eestipõhiseid programme kogusummas 1,25 miljonit dollarit. Koos tänase grandiga on Ukraina põgenikele mõeldud programmide läbiviimiseks Eestis ealdatud kogurahastuse suuruseks 2,31 miljonit dollarit.

Ameerika Ühendriigid tunnustavad Eesti valitsuse ja inimeste erakordset suuremeelsust, võttes elanike arvestuses vastu rohkem Ukraina põgenikke kui ükski teine riik maailmas ning soovivad teha koostööd siinsete kodanikuühiskonna organisatsioonidega, et aidata parandada nende inimeste elu, kes Eestis turvalist varjupaika otsivad.

“Alates Venemaa täiemahulise sõja algusest Ukraina vastu 2022. aasta veebruaris on eestlased olnud konflikti eest põgenevate ukrainlaste vastu uskumatult helded,” märkis USA suursaadik George P. Kent reedel, külastades USA valitsuselt suurima toetuse saanud mittetulundusühingut Mondo. “Ameerika Ühendriikidel on hea meel liituda Eesti jõupingutustega aitamaks pakkuda Ukraina põgenikele väga vajalikke teenuseid ja abi seni, kuni sõda on võidetud,” lisas suursaadik Kent.

Kolm Eesti valitsusvälist organisatsiooni, mis saavad USA valitsuse toetuse, on:

  • Mondo, mis aitab Eestil integreerida tuhandeid Ukraina pagulasi, koolitades haridustöötajaid kaasamispraktikate alal, luues sidemeid Eesti ja Ukraina noorte vahel, parandades pagulaste digioskusi ja tööalast konkurentsivõimet ning pakkudes haavatavatele pagulastele vaimset tervishoiuteenust.
  • E-riigi Akadeemia (eGA) sihtasutus, mille projekt suurendab Ukraina pagulaste digioskusi ja vastupanuvõimet praktilise õppe kaudu; aidates Eestis elavatel ukrainlastel edukalt integreeruda, õppida tundma ja kasutada Eesti ja Ukraina digilahendusi ning tunda kogukonnatunnet.
  • Eesti HIV-positiivsete Võrgustik (EHPV), mis pakub sihtotstarbelist psühhosotsiaalset tuge Ukraina pagulaste eriti haavatavale rühmale, HIV-positiivsetele inimestele. EHPV nõustab HIV-positiivseid põgenikke, teavitab neid haiguse ohjamise ja ennetamise teemal ning aitab pagulastel lahendada integreerumisega seotud väljakutseid, nagu eluaseme leidmine, sotsiaaltoetuste ja haridussüsteemis orienteerumine.

USA saatkonna projektikonkursile Ukraina pagulaste abistamiseks Eestis laekus üle 30 taotluse, millest valiti välja kolm parimat. Selle olulise töö jätkudes ootab saatkond koostööd teiste kodanikuühiskonna organisatsioonidega, mis Eestis põgenikele abi pakuvad ning koostööd juba valitud kolme organisatsiooniga, et rõhutada olulisi edusamme oma valdkonnas.

By U.S. Embassy Tallinn | 3 november, 2023 | Kategooriad: Avalike suhete osakondEuroopa ja EuraasiaPoliitikaPressiteatedSaatkondSündmusedSuursaadikUSA ja EestiUudised