Hollandis leiti uus HIV-i variant

 

Hollandis leiti uus HIV-i variant
Hollandis leiti uus HIV-i variant, mis kiirendab AIDSi arengut
Kokku leiti VB viiruse varianti enam kui sajal Hollandi elanikul. Seda iseloomustab kõrge virulentsus ja nakkavus.
Hollandis avastati uus HIV-i variant. Rahvusvahelise teadlaste rühma uuringu tulemused avaldatakse ajakirjas Science. Variant VB iseloomustab viiruse kõrge virulentsus (võime põhjustada haigusi) ja nakkavus.

VB variant tuvastati 2018. aasta lõpus 17 inimesel Euroopast ja Ugandast pärit immuunpuudulikkuse viiruse proovide jälgimise projekti Beehive raames. Selle variandiga nakatunutest oli 15 Hollandist, üks Šveitsist ja üks Belgiast. Seejärel analüüsisid teadlased veel 6700 Hollandi HIV-nakkusega inimese andmeid ja leidsid riigis veel 92 VB-nakkuse juhtumit. Seega on selle viiruse variandi kandjate koguarv jõudnud 109-ni.
Teadlased on avastanud, et VB-ga nakatunud inimeste viiruskoormus (viiruseosakeste kontsentratsioon plasmas) on ligikaudu neli korda suurem kui HIV-i puhul ja nende immuunsus langeb kaks korda kiiremini, mistõttu on neil oht haigestuda AIDS-i 2–3 aasta jooksul.

Teadlaste arvates ei kujuta VB variant aga ohtu rahvatervisele, kuna HIV-nakkuse vastu kasutatav retroviirusevastane ravi võitleb sellega tõhusalt.

“Halvim stsenaarium oleks sellise variandi tekkimine, mis ühendab endas kõrge virulentsuse, suure edasikanduvuse ja resistentsuse ravile. Meie avastatud variandil on ainult kaks esimest,” ütles üks uuringu autoreid Chris Wymant (tsiteerib Financial Times).

2020. aasta kevadel teatas ajakiri Lancet maailma teise HIV-patsiendi paranemisest. Venezuela inimese immuunpuudulikkuse viirus avastati 2003. aastal ja 2012. aastal diagnoositi tal Hodgkini lümfoom. Üks mees sai doonorilt luuüdi tüvirakke, kellel oli haruldane mutatsioon, mis muutis ta HIV-i suhtes immuunseks.

Timothy Ray Brown oli esimene inimene, kes HIV-st terveks sai. 2020. aasta sügisel suri ta USA-s pärast vähi retsidiivi.