Moderna mRNA-l põhinev eksperimentaalne HIV-vaktsiin alustab kliinilisi uuringuid

FOTO: Taavi Sepp

Möödunud nädalal teatas Moderna, et mRNA tehnoloogial põhineva eksperimentaalse HIV-vaktsiini kliiniliste uuringute esimese etapi raames vaktsineeriti mitmeid inimesi, kirjutab CNN.

Katse nimega IAVI G002 viiakse läbi koostöös mittetulundusliku uurimisorganisatsiooniga IAVI. Nende hulka kuulub vaktsiini testimine, mis toimetab organismi immuunvastuse esilekutsumiseks spetsiifilisi HIV-antigeene. Need antigeenid töötasid välja IAVI ja Scripps Researchi teadlased dr William Schiffi juhtimisel.

Eelmisel aastal leidis uurimisrühm eksperimentaalse kontseptsiooni tõestamise faasis, et HIV-antigeenid kutsusid esile soovitud immuunvastuse 97% osalejatest.

Varasemate katsetuste tulemuste põhjal katsetavad teadlased vaktsiini esialgset versiooni, selle korduvat versiooni, aga ka Moderna mRNA tehnoloogia rakendamist, mida varem kasutati eduka COVID-19 vastase vaktsiini loomiseks.

„Oleme tohutult põnevil, et saame Moderna mRNA platvormil põhineva HIV-vaktsiini arendamise uue suuna edendada. HIV-vaktsiini otsimine on olnud pikk ja keeruline ning uute tööriistade – immunogeenide ja platvormide – kättesaadavus võib olla võti väga vajaliku ja tõhusa HIV-vaktsiini avastamisel,” kirjutas IAVI president ja tegevjuht Mark Feinberg. Moderna pressiteade.

Uus uuring, mida osaliselt rahastab Bill & Melinda Gates Foundation, hõlmab 56 HIV-negatiivset täiskasvanut, et uurida nii vaktsiini ohutust kui ka efektiivsust. 48 vabatahtlikku saavad vähemalt ühe doosi esmast vaktsiini, kellest 32 saavad kordusvaktsiini. Veel kaheksa inimest saavad ainult kordusvaktsiini.

Katses osalevad vabatahtlikud George Washingtoni ülikooli meditsiinikoolist, Hope Clinicust, Emory vaktsiinikeskusest, Fred Hutchinsoni vähiuuringute keskusest ja San Antonio Texase ülikooli terviseteaduste keskusest.

Tõlgitud vene keelest eesti keelde.

https://rus.delfi.ee/statja/95785515/nachalis-klinicheskie-ispytaniya-eksperimentalnoy-vakciny-protiv-vich-na-osnove-tehnologii-mrnk-ot-kompanii-moderna