Mis on HIV-infektsiooni haigus?
Hoolimata asjaolust, et immuunpuudulikkuse viirus on kõige enam uuritud viirus maailmas, ei ole enamikul inimestel ikka veel selget pilti sellest, mis on HIV. HIV on inimese immuunpuudulikkuse viirus, mis omakorda põhjustab HIV-infektsiooni nakkuse haigust. UNAIDSi andmetel on HIV-infektsiooni nakkus alates epideemia algusest eelmise sajandi 80ndatel kuni tänapäevani mõjutanud enam kui 70 miljonit inimest kogu maailmas, kellest 32 miljonit on juba surnud. Haiguse levimus ei ole riikide ja isegi mandrite vahel ühtlane. Näiteks Aafrika mandril elab üle 25 miljoni HIV-inifektsiooni nakkusega inimese, naaberriigis Venemaal on juhtumite arv juba ammu ületanud ühe miljoni, Eestis on 10 tuhat positiivse HIV-infektsiooni nakkuse staatusega inimest. Esimene HIV-infektsiooni nakkuse juhtum Eestis registreeriti 1988. aastal. Vaatamata juhtumi vanusele võimaldab meditsiiniline areng patsiendil null elada täisväärtuslikku elu. Seksuaalne tee oli kuni 1999. aastani peamine HIV-i edasikandumise viis, kuid uuele aastatuhandele üleminekuga on palju muutunud. Kui 2001. aastal ulatus nakatumisnäitaja ligi 1500 inimeseni, kuulutas Eesti valitsus välja epideemia, millega võideldakse siiani. HIV-infektsiooni nakkus on krooniline nakkushaigus, mille iseloomulik tunnus on immuunsüsteemi aeglane lüüasaamine. HIV- infektsiooni nakkuse tunnuseks on see, et patsient võib elada aastaid, märkamata haiguse tunnuseid. Sellisel juhul võivad esineda sümptomid, kuid inimene kirjutab need tavalise gripi või ägedate hingamisteede infektsioonide korral maha.
Kliiniline pilt algstaadiumis võib tegelikult sarnaneda gripi sümptomitega. Inimesel on nohu, palavik, farüngiit, söögiisu vähenemine, suurenenud lümfisõlmed jne. Põhjustatud sümptomid on seletatavad asjaoluga, et viirus integreerub aktiivselt inimese DNA-sse ja tekitab seeläbi suurema hulga uusi viirusosakesi. Samal ajal mõjutavad uued viirusosakesed immuunsüsteemi rakke, põhjustades inimestel gripilaadset seisundit. See etapp ei kesta tavaliselt kaua, mis ei võimalda inimesel kahtlustada midagi tõsist. Pärast seda läheb elu edasi nagu tavaliselt ja inimene jälle ei märka haiguse sümptomeid. Mõnikord võib inimene haigestuda, mis on jällegi tingitud nohust. See võib kesta aastakümneid, sõltuvalt inimese immuunsüsteemi individuaalsetest omadustest. Kui selle aja jooksul patsienti ei uurita ja ta ei alusta sobivat ravi, siis 10-15 aasta pärast läheb HIV-infektsiooni nakkus AIDSi staadiumisse. Sageli ei näe inimesed erinevust HIV-infektsiooni nakkuse ja AIDSi vahel. HIV-infektsiooni nakkus on haigus, mida põhjustab inimese immuunpuudulikkuse viirus. Kuigi AIDS on omandatud immuunpuudulikkuse sündroom – HIV-infektsiooni nakkuse viimane etapp. Kõige sagedamini areneb AIDS neil patsientidel, kes ei tea oma HIV-staatusest juba aastaid, või neil, kes keelduvad HIV-ravist. Oluline on mõista, et te ei saa AIDSi saada. Võite nakatuda ainult HIV-infektsiooni nakkusega.
Sageli kipuvad haigused arenema teatud elanikkonnarühmades, ka HIV-infektsiooni nakkus ei ole erand. Riskirühma kuuluvad mehed, kes seksivad meestega, narkootikume süstivad inimesed ja seksi müüvad töötajad. Siiski tuleb meeles pidada, et HIV-infektsiooni nakkus võib nakatada kõiki, kes ei võta asjakohaseid ettevaatusabinõusid. Viiruse edastamiseks on kolm võimalust: vere kaudu, kaitsmata seksuaalne kontakt ja vertikaalne rada, st emalt lapsele. Viimane on vähem levinud, kuna tavaliselt raseduse ajal testitakse oodatavat ema HIV-infektsiooni nakkuse suhtes. Kui rasedal naisel on diagnoositud HIV-infektsiooni nakkus, määratakse talle eriravi. Ravi vähendab ema vere viiruskoormust, seeläbi saab ta sünnitada terve lapse. Väga kergesti edastatakse viirus vere kaudu, kuna see siseneb kohe vereringesse. Vere kaudu nakatumise juhtumid hõlmavad nakatunud nõelte kasutamist, vere või selle komponentide ülekannet, samuti elundite siirdamist. Mõnes riigis on homoseksuaalselt seksivatel inimestel seadusandlikul tasandil keelatud verd annetada. Samuti arvatakse, et tätoveeringute pealekandmisel on võimalik nakatuda HIV-infektsiooni nakkusega ainult teoreetiliselt. Tulenevalt asjaolust, et viirus on väliskeskkonnas ebastabiilne ja tätoveeringusalongides tööriistade hoolikal töötlemisel on kahjulik mõju viirusele endale. Lisaks vähendab ühekordselt kasutatavate nõelte laialdane kasutamine tätoveeringusalongides nakkusohtu miinimumini.
Juhuslik seks viib ka HIV-infektsiooni nakkuse levikuni. Seksuaalvahekord võib olla nii homoseksuaalne kui ka heteroseksuaalne. Arvatakse, et HIV-infektsiooni nakkuse oht on suurem homoseksuaalse kontakti korral, eriti passiivses partneris seksi ajal. HIV-infektsiooni nakkusesse nakatumise oht suureneb, kui inimesel on sugulisel teel leviv kaasuv haigus. Oluline on meeles pidada, et immuunpuudulikkuse viirust saab nakatada ainult ülaltoodud viisidel. HIV-infektsiooni nakkusega nakatumine on võimatu käte raputamisel, samade roogade söömisel, aevastamise, suudlemise, kallistamise, putukahammustuste, sealhulgas sääskede ajal. Oluline on meeles pidada, et hoolimata kõigist edusammudest meditsiinis selles küsimuses, on HIV-infektsiooni nakkus endiselt tõsine haigus. Selle teemaga on vaja hästi kursis olla, et säilitada oma tervist ja lähedaste tervist. Olge terved!
Sagib Kulbajev