Mis on HIV?

LID: HIV-inektsiooni nakkus on miljonite inimeste üks surmapõhjusi, kuid kas see on nüüd tõesti nii?

Immuunpuudulikkuse viirus on inimkonna ajaloos kõige enam uuritud viirus, kuid 40 aastat ei ole maailma meeled suutnud selle haiguse inimkonda täielikult ravida. HIV-infektsiooni nakkus on krooniline nakkushaigus, mida põhjustab inimese immuunpuudulikkuse viirus. Selle viiruse peamiseks tunnuseks on see, et see mõjutab aeglaselt immuunsüsteemi ja inimene elab aastakümneid ilma sümptomeid märkamata või sümptomite ilmnemine ei põhjusta talle kahtlust, et see võib olla HIV-infektsiooni nakkus. Kliiniline pilt ei ole alati selge ja seda võib kergesti segi ajada gripiga, kuid just see HIV-infektsiooni nakkuse periood, väidetavalt gripp, on kõige ohtlikum, kuna viiruse kogus veres on väga suur. Selle aja jooksul, kui inimene ei näe arsti ja on jätkuvalt oma haiguse suhtes pimedas ilma sobivat ravi võtmata, võivad nad nakatada paljusid inimesi. UNAIDSi andmetel on viirusnakkus alates epideemia algusest mõjutanud enam kui 70 miljonit inimest, kellest 32 miljonit suri 2018. aastal ja üle 37 miljoni elab nüüd haigusega. HIV-infektsiooni nakkus on riikide ja mandrite vahel ebaühtlaselt jaotunud. Näiteks on Aafrika mandril selles osas kõige rohkem kannatanud, moodustades üle 25 miljoni juhtumi. Haiguse näitaja Venemaal on juba ammu ületanud ühe miljoni. Viiruse edasikandumise viise on kolm: vere, kaitsmata seksuaalse kontakti ja emalt lapsele kaudu. Vere kaudu toimuvad juhtumid hõlmavad nakatunud nõelte kasutamist vere või selle komponentide ülekannete ajal, samuti elundite ja naha siirdamist. Praegu arvatakse, et HIV-infektsiooni nakkust ei saa tätoveeringute pealekandmisel nakatada, kuna kasutatakse ühekordselt kasutatavaid nõelu ning asjaolu, et viirus on väliskeskkonnas ebastabiilne, vähendab ka HIV-infektsiooni nakkuse riski tätoveerimissalongis. Kuid teoreetiliselt on võimalik nakatuda. Enamik inimesi usub, et HIV-infektsiooni nakkus on ühiskonna marginaliseeritud segmentide haigus. Tegelikult oli see nii 80ndate alguses, kuid nüüd mõjutab HIV-infektsiooni nakkus inimesi, kes ei ole ohus. Riskirühma kuuluvad mehed, kes seksivad teiste meestega, narkootikume süstivad inimesed, samuti seksi müüvad töötajad.

 

 

 

 

 

 

HIV-infektsiooni nakkusega inimeste diskrimineerimise põhjuseks on ühiskonna puudulik haridus selles küsimuses. HIV-infektsiooni nakkust ei saa nakatada käepigistuse kaudu, ühe tassi kasutamine söömise ajal, aevastamisel, suudlemisel, kallistamisel, putukahammustusega, sealhulgas sääsed ja palju muud. Sageli alistuvad inimesed, teades viiruse edasikandumise viisidest, teiste negatiivsele mõjule. Samuti on oluline, et inimesed ei eristaks HIV-infektsiooni nakkust AIDSist. HIV-infektsiooni nakkus on immuunpuudulikkuse viiruse põhjustatud haigus. Kuigi AIDS – omandatud immuunpuudulikkuse sündroom – HIV-infektsiooni nakkuse viimane faas ja areneb ravist keeldumise tagajärjel 10-20 aastat, see tähendab, et AIDSi ei saa nakatada, ainult HIV- infektsiooni nakkus. HIV-infektsiooni nakkuse diagnoosimine on lihtne. Kiirtestide puhul on oluline märkida, et on olemas suukaudsed ja invasiivsed testimissüsteemid. Suukaudsed testimissüsteemid – muidu sülg, piisab analüüsiks väikese koguse sülje läbimisest ja 20 minuti pärast määratakse diagnoos. Invasiivsete ekspresssüsteemide puhul on analüüsi tulemuste saamiseks vaja kapillaarverd ja 5 minutit. Diagnoosi tulemused võivad olla kolm võimalust: negatiivne, positiivne ja valepositiivne. Negatiivne – viirust ei ole, kuid analüüsi on vaja korrata 6 kuu jooksul. Positiivne – viirus on veres, kuid ärge kohe paanikas. Sellisel juhul on vaja konsulteerida nakkushaiguste spetsialistiga ja annetada veenist venoosset verd. Samuti leitakse valepositiivne tulemus, kuid harvemini. Selle põhjuseks võib olla see, et õde ei kontrollinud katsesüsteemi säilivusaega või viis protseduuri läbi mitte vastavalt ettenähtud standardile. Paanika ei ole sel juhul ka seda väärt, kuid siiski on soovitatav test uuesti teha. Kõige usaldusväärsem diagnostiline meetod on venoosse vere annetamine, kuid tulemus on valmis alles paari päeva pärast. Positiivse tulemuse korral määratakse inimesele retroviirusevastane ravi või ART. ARV-ravi blokeerib sihtrakkude retseptoreid ja viirus ei pääse rakku, mille tagajärjel ta sureb ja inimene jääb terveks, kuid ainult siis, kui ta võtab pidevalt ravimeid. Teine kõige olulisem aspekt ravis on see, et ART võtmine vastavalt skeemile väheneb inimesel viiruse kogus miinimumini ja ta ei saa nakatada teisi inimesi. HIV-nakkuse diagnoosimisel rasedal aitab ART-ravi tagada, et ta sünnitab terve lapse.

Kondoomid on peamine abivahend HIV-infektsiooni nakkuse ennetamisel. Nüüd on olemas ka teisi ennetusmeetodeid, nagu PrEP (kokkupuute-eelne profülaktika) ja PEP (kokkupuutejärgne profülaktika). Sellise ennetamise tunnuseks on see, et PrEP-i võtval inimesel on kaitse HIV-infektsiooni nakkuse eest, kuid ta ei ole kaitstud teiste sugulisel teel levivate nakkuste eest. PrEP-i tuleks võtta vastavalt skeemile enne võimalikku seksuaalset kontakti. PEP-preparaate tuleb võtta pärast seksuaalvahekorda esimese 72 tunni jooksul. Siis on tõenäolisem, et inimene suudab end HIV-infektsiooni nakkuse eest kaitsta. PrEP ja PEP ei ole täiendavad meetodid, vaid eraldi viisid HIV-infektsiooni nakkuse ennetamiseks. HIV-infektisooni nakkusega saate elada pikka ja täisväärtuslikku elu ning need pole lihtsalt katlakivisõnad, vaid kaasaegse meditsiini juba ajaproovitud tulemused. HIV-nõustamise puhul võite alati pöörduda kohaliku AIDSi keskuse, HIV-i ennetamisega tegelevate valitsusväliste organisatsioonide ja oma arsti poole. Olge terved!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sagib Kulbajev