Täna, 1. detsembril tähistatakse ülemaailmselt AIDS-i vastu võitlemise päeva.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Täna, 1. detsembril tähistatakse ülemaailmselt AIDS-i vastu võitlemise päeva. Juba 17-ndat aastat süütab Eesti HIV-positiivsete võrgustik üle Eesti küünlad, et mälestada lisaks Aidsile ka Covidi ning Ukraina sõja tõttu meie seast lahkunuid. Oma esimese solidaarsusküünla Eesti HIV kogukonna toetuseks läidab ka tervise- ja tööminister Peep Peterson.

„Viimased kolm aastat on meie kõigi ellu toonud väga keerulised ajad. Esmalt Covid, millele järgnes sõda Ukrainas, mis tõi lisaks süütutele sõjaohvitele kaasa elektrikriisi, hinnatõusud jne. Hirmu. Aga sõltumata sellest, mis toimub maailmas meie ümber – kogu selle kaose juures me ei tohiks siiski kaotada inimliku hoolimist ja tolerantsust, eriti mis puudutab tervist.

Meie kõigi ühist tervist,” ütleb Eesti HIV-positiivsete võrgustiku (EHPV) juhatuse esimees Latšin Alijev.

1988.aastal algatatud ülemaailmne AIDS-i päev on esimene rahvusvaheline tervisepäev, mida tähistatakse kogu maailmas. 34 aastat ühinevad 1. detsembril ÜRO, ülemaailmsed terviseorganisatsioonid, riikide valitsused ja kodanikuühiskonnad, et teha teavituskampaania konkreetsel HIV-iga seotud teemal.
2022. aastal on ülemaailmse AIDS-iga võitlemise päeva rahvusvaheliseks märksõnaks „Võrdsus”.

„Eesti HIV-positiivsete võrgustik ühineb ÜRO ja Maailma Terviserganisatsiooni (WHO) üleskutsega teha koostöös riigi ja omavalitsustega ühiseid pingutusi ebavõrdsustest vabanemiseks. Kui veel sajandi alguses peeti HIV-nakkust surmahaiguseks, siis tänu üha arenevale nüüdismeditsiinile saab aastal 2022 HIV-i lugeda pigem ravile hästialluvaks krooniliseks haiguseks, mis ei mõjuta elukvaliteeti, karjääri, perekonna loomist. Loomulikult, esmatähtis on viiruse õigeaegne avastamine, raviskeemist kinnipidamine ja ka üldine tervislik elustiil. Endiselt on aga probleemiks, kus meditsiin aidata ei saa, iganenud stigmad ja eelarvamused ühiskonnas. HIV-iga elavate inimeste sildistamine, halvustav suhtumine ja häbimärgistamine,” lisab Alijev.

Järgmisel aastal täitub 40 aastat, kui maailmas avastati esimesed HIV-i ja Aidsi juhtumid ning alguse sai ülemaailmne pandeemia. Eestisse jõudis epideemia 20 aasta eest, 2002. aastal.
Eelmisel aastal avastati Eestis 225 uut HIV nakkusjuhtu, 2022. aasta kümne kuuga 213 uut nakatunut.

Ülemaailmse AIDS-i vastu võitlemise päeval süütab Eesti HIV-positiivsete võrgustik koostöös Tervise Arengu Instituudiga üle Eesti hoolivust ja sallivust sümboliseerivad küünlad.   

Tallinnas:
Superministeeriumi ees kell 18:00. Osaleb ka tervise- ja tööminister Peep Peterson
Suur-Ameerika 1
Tartus:
Pirogovi monumendi juures (Raekoja taga haljasalal) kell 17:00
Kohtla-Järvel:
Ida-Viru Keskhaigla Puru haigla ees kell 12:00
Tervise 1.
Narvas:
Narva Linnavalitsuse ees kell 12:00
Peetri plats 5

Reedel, 2. detsembri õhtul toimub Narva Vaba Lava teatrikeskuses Eesti HIV kogukonna ja koostööpartnerite informatiivne ja meelelahutuslik tolerantsuse õhtu.
Lisainfo: EHPV kogemusnõustaja Natalja Slobožaninova (Narva, Ida-Virumaa)
+372 5616 7097 (eesti ja vene keeles)

Latšin Alijev, EHPV juhatuse esimees
+372 5870 6070 (vene ja inglise keeles)
Jekaterina Smirnova, EHPV juhatuse liige
+372 5557 8131 (eesti, vene, inglise keeles)
Kadi Viljak, EHPV projektijuht
+372 5100504 (eesti keeles)

2022.aasta rahvusvaheline pressiinfo ja sümboolika on leitav UNAIDS kodulehelt:
https://www.unaids.org/en/2022-world-aids-day

Eesti HIV-positiivsete võrgustik:www.ehpv.ee
Tervise Arengu Instituut: www.tai.ee

Lisatud fotodel: (EHPV)
Aidsi ja HIV-i vastu võitlemise rahvusvaheliseks sümboliks on punane lint ja lindikujuliselt süüdatud punased küünlad. Sellel aastal kaunistavad Eesti HIV-positiivsete võrgustiku rinnalinte Ukraina lipuvärvid. Lindid on sõja eest lastega Eestisse põgenenud ukrainlannade käsitöö.