„Praktiliselt igaüks, kes on suguelu elanud, on selle viiruse ilmselt saanud.“ HPV võib kehas elada aastaid, enne kui tekitab vähki

Emakakaelavähki ja mitmeid teisi kasvajaid põhjustav papilloomviirus levib peamiselt sugulisel teel, kuid siiani asetas Eesti viiruse leviku tõkestamise üksnes naiste õlule.

„Ei, ma ei ole sellest üle saanud. Ja ei tea, millal saan,“ ütleb Karmen (täisnimi toimetusele teada – T. J.), kelle ema Tiina suri ülemöödunud aasta jõulude ajal emakakaelavähki. „Ema ei olnud veel pensionieaski. Ta oli täiesti elujõus inimene, kellel oli veel nii palju plaane, oli nii palju teha,“ räägib Karmen.

Tiina sai emakakaelavähi diagnoosi, kui pöördus naistearstile ebatavaliselt rohke tupevooluse tõttu. „Mulle ta sellest käigust ei rääkinud. Hiljem ütles, et oli ise arvanud, et küllap midagi menopausiga seoses. Kui tuli teade, et see on emakakaelavähk ja juba kolmandas staadiumis, siis see oli šokk. Algul me võitlesime. Ta käis vist kolmkümmend korda kiiritamas, aga midagi ei aidanud. Ema andis lõpuks alla. Viimased jõulud me teadsime, et ta läheb. Me rääkisime palju, sellest ka, et nüüd saab selle vähi vastu vaktsineerida,“ meenutab Karmen.

Loe rohkem SIIT