Ülemaailmne AIDSi vastu võitlemise päev 2022

AEG VÕRDÕIGUSLIKKUSELE!

Ebavõrdsus, mis aitab kaasa AIDSi pandeemia jätkumisele, ei ole paratamatu. Me saame sellega hakkama. 1. detsembril, ülemaailmsel AIDSi vastu võitlemise päeval, kutsub UNAIDS meid kõiki üles tegelema ebavõrdsusega, mis takistab aidsivastase võitluse edenemist.

Moto “Aeg võrdsuseks!” on üleskutse tegevusele. See julgustab meid kõiki rakendama tõestatud praktilisi meetmeid, mis on vajalikud ebavõrdsuse vähendamiseks ja AIDSi kaotamiseks. Nende hulka kuuluvad:

HIV-infektsiooni nakkuse ravi, testimise ja ennetamise teenuste kättesaadavuse, kvaliteedi ja asjakohasuse suurendamine, et kõigile oleks tagatud kõik vajalik.

Reformida seadusi, poliitikat ja menetlusi, et võidelda HIViga elavate inimeste ning haavatavate ja tõrjutud rühmade häbimärgistamise ja diskrimineerimise vastu, nii et kõiki koheldakse austuse ja heakskiiduga.

Tehnoloogiavahetuse toetamine, et tagada võrdne juurdepääs parimale HIV-teadusele kogukondade vahel ning “globaalse lõuna” ja “globaalse põhja” vahel.

Kogukonnad saavad kasutada ja kohandada üleskutset “Aeg võrdõiguslikkuseks!”, et rõhutada konkreetset ebavõrdsust, millega nad silmitsi seisavad, ja toetada nende lahendamiseks vajalikke meetmeid.

UNAIDSi andmed ülemaailmse HIVile reageerimise rakendamise kohta näitavad, et viimase kahe aasta jooksul on COVID-19 pandeemia ja muude ülemaailmsete kriiside tõttu HIVi vastase võitluse edusammud aeglustunud, ressursid on kahanenud, jättes ohtu miljonid elud.

HIVi-vastase võitluse nelja aastakümne jooksul püsib ebavõrdsus kõige põhilisemate teenuste osutamisel, nagu testimine, ravi ja kondoomi kasutamine, ning seda veelgi enam uute tehnoloogiate kasutamisel.

HIV-epideemia mõjutab Aafrika noori naisi jätkuvalt ebaproportsionaalselt palju, samas kui neile mõeldud eriprogrammide katvus on endiselt liiga väike. Aafrika 19 riigis, kus HIVi levimus on kõrge, on ainult 40% kõige enam mõjutatud piirkondadest spetsiaalsed kombineeritud ennetusprogrammid teismelistele tüdrukutele ja noortele naistele.

Ainult kolmandikul võtmeelanikkonna inimestest, sealhulgas geidel ja teistel meestel, kes seksivad meestega, transsoolistel inimestel, narkootikume tarvitavatel inimestel, seksi müüvatel töötajatel ja vangidel, on regulaarne juurdepääs ennetusvahenditele. Peamised elanikkonnarühmad seisavad silmitsi tõsiste õiguslike takistustega, sealhulgas kriminaliseerimise, diskrimineerimise ja häbimärgistamisega.

Oleme vaid kaheksa aasta kaugusel 2030. aasta eesmärgist teha lõpp AIDSile kui ülemaailmsele terviseohule. Majanduslik, sotsiaalne, kultuuriline ja õiguslik ebavõrdsus tuleb kaotada niipea kui võimalik. Pandeemia ajal suurendab ebavõrdsus ohtu kõigile. AIDSi üle on võimalik võita ainult siis, kui suudame tegeleda ebavõrdsusega, mis aitab kaasa selle levikule. Maailma liidrid peavad tegutsema julgelt ja vastutustundlikult. Ja me kõik, kus iganes me ka ei viibiks, peame tegema kõik, mis meie võimuses, et ebavõrdsus kaotada.

Üritused toimuvad ülemaailmse AIDSi vastu võitlemise päeva eelõhtul, mis algab novembris. Ülemaailmseks AIDSi vastu võitlemise päevaks koostatud aruanne avaldatakse novembri lõpus.

1. detsembril, ülemaailmsel AIDSi vastu võitlemise päeval, toimuvad erinevad üritused üle maailma. Neid tegevusi ei vii ellu mitte ainult ametiasutused, vaid ka, mis kõige tähtsam, kogukonnad. Tänu fotodele ja videotele, mida rühmad jagavad sotsiaalvõrgustikes ja mida UNAIDS kokku toob, saavad inimesed ülevaate toimuvate sündmuste kaleidoskoobist ning tunnevad end kindlameelselt ja lootusrikkalt.

“Me saame AIDSile lõpu teha, kui kaotame ebavõrdsuse, mis aitab kaasa selle levikule. Sellel ülemaailmsel AIDSi vastu võitlemise päeval peab igaüks meist osalema sõnumi levitamises, et me kõik võidame, kui tegeleme ebavõrdsusega,” ütles UNAIDSi tegevdirektor Winnie Byanima. “Kõigi turvalisuse tagamiseks, kõigi tervise kaitsmiseks peaksime püüdlema kõigi võrdsuse poole.”

Ülemaailmseks AIDSi vastu võitlemise päevaks kohandatud materjalid avaldatakse ÜRO AIDSi erilehel, mis on pühendatud ülemaailmsele AIDSi vastu võitlemise päevale, mis algab oktoobris.