UNAIDSi uus aruanne

PRESSITEADE

UNAIDSi uus aruanne näitab, et AIDSile saab lõpu teha 2030. aastaks, ning visandab tee selleni jõudmiseks

GENF, 13. juuli 2023 – UNAIDSi täna avaldatud uus aruanne näitab, et on olemas selge tee, mis lõpetab AIDSi. See tee aitab ka tulevasteks pandeemiateks valmistuda ja nendega toime tulla ning edendada edusamme kestliku arengu eesmärkide saavutamisel. Raport “Tee, mis lõpetab AIDSi” sisaldab andmeid ja juhtumiuuringuid, mis rõhutavad, et AIDSile lõpu tegemine on poliitiline ja rahaline valik ning et riigid ja juhid, kes seda teed juba järgivad, saavutavad erakordseid tulemusi.

Botswana, Eswatini, Rwanda, Tansaania Ühendvabariik ja Zimbabwe on juba saavutanud “95-95-95” eesmärgid. See tähendab, et 95% HIV-ga elavatest inimestest teab oma HIV-staatust, 95% inimestest, kes teavad, et nad elavad HIV-iga, on elupäästval retroviirusevastasel ravil ja 95% ravil olevatest inimestest on viiruslikult alla surutud. Veel 16 riiki, neist kaheksa Sahara-taguses Aafrikas, piirkonnas, kus elab 65% kõigist HIViga nakatunud inimestest, on samuti lähedal sellele.

“AIDSi lõpp on võimalus ainulaadselt võimsaks pärandiks tänapäeva juhtidele,” ütles UNAIDSi tegevdirektor Winnie Byanyima. “Tulevased põlvkonnad võivad neid mäletada kui neid, kes peatasid maailma surmavaima pandeemia. Nad võivad päästa miljoneid elusid ja kaitsta kõigi tervist. Nad võiksid näidata, mida juhtkond suudab teha.”

Aruandes rõhutatakse, et HIVile reageerimine on edukas, kui see põhineb tugeval poliitilisel juhtimisel. See tähendab andmete, teaduse ja tõendite jälgimist; edusamme takistava ebavõrdsuse vähendamine; võimaldada kogukondadel ja kodanikuühiskonna organisatsioonidel täita oma olulist rolli reageerimisel; ning piisava ja jätkusuutliku rahastamise tagamine.

Edusammud on olnud kõige suuremad riikides ja piirkondades, kus on kõige rohkem finantsinvesteeringuid, näiteks Ida- ja Lõuna-Aafrikas, kus uute HIViga nakatumiste arv on alates 2010. aastast vähenenud 57%.

Tänu laste AIDSi kaotamise toetamisele ja sellesse investeerimisele oli 2022. aastal retroviirusevastast ravi saanud 82% HIViga elavatest rasedatest ja imetavatest naistest kogu maailmas, võrreldes 46% -ga 2010. aastal. See on toonud kaasa uute HIV-nakkuste vähenemise laste seas aastatel 2010–2022 58%, mis on madalaim arv alates 1980. aastatest.

HIVile reageerimisel on tehtud edusamme, tagades, et õigus- ja poliitikaraamistikud ei kahjusta inimõigusi, vaid võimaldavad ja kaitsevad neid. Mitmed riigid eemaldasid kahjulikud seadused aastatel 2022 ja 2023, sealhulgas viis (Antigua ja Barbuda, Cooki saared, Barbados, Saint Kitts ja Nevis ning Singapur), mis on dekriminaliseerinud samasooliste seksuaalsuhted.

Retroviirusevastast ravi saavate inimeste arv kogu maailmas kasvas peaaegu neli korda, 7,7 miljonilt 2010. aastal 29,8 miljonile 2022. aastal.

Ent raportis sätestatakse ka see, et AIDSi kaotamine ei toimu automaatselt. AIDS nõudis 2022. aastal iga minut elu. Ligikaudu 9,2 miljonit inimest jääb endiselt ravist ilma, sealhulgas 660 000 HIViga nakatunud last.

Mõju naistele ja tütarlastele on endiselt ebaproportsionaalselt suur, eriti Sahara-taguses Aafrikas. Kogu maailmas nakatus 2022. aastal igal nädalal HIV-i 4,000 noort naist ja tüdrukut. Ainult 42% Sahara-taguse Aafrika piirkondadest, kus HIVi esinemissagedus on üle 0,3%, on praegu kaetud spetsiaalsete HIVi ennetamise programmidega teismelistele tüdrukutele ja noortele naistele.

Peaaegu veerand (23%) uutest HIVi nakatumistest toimus Aasias ja Vaikse ookeani piirkonnas, kus uute nakatumiste arv on mõnes riigis murettekitavalt tõusuteel. Uute nakatumiste arvu järsk kasv jätkub Ida-Euroopas ja Kesk-Aasias (kasv 49% alates 2010. aastast) ning Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas (kasv 61% alates 2010. aastast). Need suundumused on tingitud peamiselt HIV-ennetusteenuste puudumisest marginaliseeritud ja võtmepopulatsioonidele ning karistusseadustest ja sotsiaalsest diskrimineerimisest tulenevatest tõketest.

Ka HIVi rahastamine vähenes 2022. aastal nii rahvusvahelistest kui ka kodumaistest allikatest, langedes tagasi samale tasemele kui 2013. aastal. Rahastamine ulatus 2022. aastal 20,8 miljardi USA dollarini, mis on kaugelt vähem kui 2025. aastaks vajalik 29,3 miljardit USA dollarit.

Nüüd on võimalus teha lõpp AIDSile, suurendades poliitilist tahet, investeerides jätkusuutlikku reageerimisse HIVile, rahastades seda, mis on kõige olulisem: tõenduspõhine HIVi ennetamine ja ravi, tervishoiusüsteemide integreerimine, mittediskrimineerivad seadused, sooline võrdõiguslikkus ja võimestatud kogukonnavõrgustikud.

“Oleme lootusrikkad, kuid see ei ole pingevaba optimism, mis võiks tulla, kui kõik liiguks nii, nagu peab. See on hoopis lootus, mille juured on selles, et näha võimalust eduks, võimalust, mis sõltub tegevusest,” ütles Byanyima. “Selles raportis jagatud faktid ja arvud ei näita, et maailmana oleme juba teel, need näitavad, et me suudame olla. Tee on selge.”

  1. aastal on hinnanguliselt:
  2. 39,0 miljonit inimest kogu maailmas elas HIViga
  3. Retroviirusevastast ravi kasutas 29,8 miljonit inimest
  4. 1,3 miljonit inimest nakatus äsja HIVi
  5. AIDSiga seotud haigustesse suri 630 000 inimest

UNAIDS

ÜRO HIV/AIDSi ühisprogramm (UNAIDS) viib ja inspireerib maailma saavutama oma ühist visiooni uute HIV-nakkuste nullist, diskrimineerimisest ja AIDSiga seotud surmajuhtumite nullist. UNAIDS ühendab 11 ÜRO organisatsiooni – UNHCR, UNICEF, WFP, UNDP, UNFPA, UNODC, UN Women, ILO, UNESCO, WHO ja Maailmapank – jõupingutused ning teeb kestliku arengu eesmärkide raames tihedat koostööd ülemaailmsete ja riiklike partneritega, et lõpetada AIDSi epideemia 2030. aastaks. Lisateavet leiate aadressilt unaids.org ja  võtke meiega ühendust Facebookis, Twitteris, Instagramis ja YouTube’is.