VIDEOINTERVJUU ⟩ Elton Johni Fond hakkas toetama Eesti HIV-positiivsete Võrgustikku

Superstaar Elton Johni AIDSi Fond on asunud toetama Eesti HIV-positiivsete Võrgustikku.

Superstaar Elton Johni AIDSi Fond on asunud toetama Eesti HIV-positiivsete Võrgustikku. Foto: REUTERS/Eduardo Munoz/File Photo/Scanpix/Shutterstock/Elu24 Kollaaž

Eesti HIV-positiivsete Võrgustik, mis loodi 19 aastat tagasi sai üllatusliku sünnipäevakingituse osaliseks. Toetajaks tuli maailmakuulsa laulja Elton Johni AIDSi Fond. Kogu protsessist räägib lähemalt ajakirjanik Kadi Viljak, kes täna tegutseb EHPV-i ridades: «See on tegelikult suur asi, et nad niimoodi Eestisse panustavad.»

19 aastat tegutsenud EHPV ehk Eesti HIV-positiivsete Võrgustik sai erilise kingituse – maailmakuulsa laulja Elton Johni AIDSi Fond märkas Eestit. Tegu on Eesti kontekstis märkimisväärse tunnustusega ning samaaegselt abistava toega. Toetuse najal plaanitakse rajada HIV-positiivsetele inimestele tugivõrgustik ka Pärnu linna, kust see praegusel hetkel puudub.

Ühinguruumides võtab meid vastu ajakirjanik Kadi Viljak koos oma kolleegi, spetsialist-sotsioloog Maksym Kasianczukiga. Nad soovivad rääkida sellest, kuidas Elton Johni AIDSi Fond Eesti organisatsiooni juurde oma tee leidis. Selgub, et kõik sai alguse juhuslikust kohtumisest EHPV organisatsiooni looja ning Elton Johni AIDSi Fondi töötajate vahel välismaal toimunud konverentsil.

«Latšin Alijev, kes on Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku juht sattus Kanada konverentsil rääkima Elton Johni AIDSi Fondi esindajatega. Sealt sündis kontakt, nad uurisid ja Latšin ütles, et see on tegelikult suur asi, et nad niimoodi Eestisse panustavad,» räägib Viljak.

HIV-positiivsete võrgustiku keskuses tegutseb täna ka ajakirjanik Kadi Viljak (paremal) ning Mariupolist pärit Maksym Kasianczuk (vasakul).

HIV-positiivsete võrgustiku keskuses tegutseb täna ka ajakirjanik Kadi Viljak (paremal) ning Mariupolist pärit Maksym Kasianczuk (vasakul). Foto: Konstantin Sednev

HIV-positiivsete võrgustiku keskuses tegutseb täna ka ajakirjanik Kadi Viljak (paremal) ning Mariupolist pärit Maksym Kasianczuk (vasakul). Foto: Konstantin Sednev

Maksym kinnitab Kadi juttu ning lisab juurde, et väidetavalt on huvi Eestisse investeerimise vastu olnud Elton Johni AIDSi Fondil ka varasemalt, ent kirsiks tordil sai ühingu omaniku juhuslik kohtumine välismaisel konverentsil.

Elton Johni Fondi rahastus aitab käivitada HIV-postiivsete inimestega tegelevat asutust Pärnumaal. Just nimelt selle piirkonna töö eest on vastutav Kadi Viljak.

«Tartusse tuli ka alles hiljuti meie kontor. Pärnus seni pole aga mitte midagi seoses HIV-võrgustikega olnud. Pärnu on suvepealinn, võid ise ette kujutada milline möll seal käib,» räägib Viljak.

Viljaku sõnul on ta vestelnud ka Pärnu infektsioonikabineti töötajatega, kes justkui ühest suust kinnitavad, et HIV-positiivsete Võrgustikku oleks Pärnumaale kahtlemata vaja.

Läbi organisatsiooni

Kui kõrvaltvaatajal võib jääda mulje, et Elton Johni AIDSi Fondi rahastus Eestisse tähendab maailmakuulsa superstaariga otsekontakti ning miljoneid eurosid, siis nii see siiski ei ole.

«See on üsna värske asi. Projekt on kahe aastane ja hakkas eelmise aasta septembris. Nüüd kui John seda toetab, siis me muidugi vaatame kõike tema AIDSi Fondi postitusi,» räägib Viljak.

Maksym ütleb täiendusena, et tegu ei ole siiski personaalselt maailmakuulsa staariga suhtlemisega, vaid kogu infovahetust koordineerivad Elton Johni AIDSi Fondi töötajad läbi organisatsiooni.

HIV-positiivsete võrgustiku keskus.

HIV-positiivsete võrgustiku keskus. Foto: Konstantin Sednev

Rahaline toetus mis Johni fondilt laekub ei ole Maksym Kasianczuki sõnul aga kaugeltki piisav kogu töö ära tegemiseks. Ta rõhutab intervjuu käigus seda, et vale on arusaam nagu üks suur staar investeeriks kuskile raha ning riigil seetõttu vastutust justkui enam poleks – tegu on tänuväärse, märkimisväärse toetusega läbi ühe fondi teisele, ent mitte probleemide automaatse lahendajaga.

«Seal tuleb ise tööd teha, nii see pole, et keegi kotiga miljoni tooks. Tuleb vaeva näha ja leida kohaliku omavalitsusega partnerlus,» räägib Viljak.

Kasianczuki väitel peab olema ühel organisatsioonil ka vastav suutlikkus vajaliku tööd edendada – see oli ka üheks eelduseks, et Elton Johni AIDSi Fond üldse toetama soostus. Vastata tuleb samadele põhimõtele, mis on ka John fondi südameasjadeks. Nendeks on näiteks PrEP-i propageerimine (seksuaalse kokkupuute-eelne profülaktika – S.T.), hea kontakt sihtrühmadega.

HIV-positiivsete võrgustiku keskus.

HIV-positiivsete võrgustiku keskus. Foto: Konstantin Sednev

Sihtrühmadena toob Maksym välja kaks põhipunkti – MSM (meestavaheline seksuaalvahekord – S.T.) ja transsoolised inimesed.

Kuigi Elton Johni AIDSi Fondi toetus võib luua soodsa pinnase ka kohalikul tasandil, ehk mõni teinegi suur orgnisatsioon või firma võib saada inspiratsiooni EHVP toetamiseks, soovib Maksym rõhutada riigirolli tähtust HIV-iga tegelemise kontekstis.

«Mitte välismaalased ei peaks niivõrd toetama, kuivõrd Eesti riik. Aga seda toetust peaaegu kahjuks ei ole,» ütleb mees. Ka Viljaku hinnangul võiksid kohalikud ettevõtted tegeleda rohkem oma inimeste terviseküsimustega ning antud teemade teadvustamisesse panustada.

Märkamatu seltskond

Kadi sõnul on oluline mainida, et HIV-postiivsed inimesed jäävad tihtipeale ühiskonnas justkui märkamatuks, eriti on seda tunda riiki saabuvate sõjapõgenike puhul. Maksõm kinnitab tema juttu ning lisab, et inimestel puudub info, kuhu minna ja mida edasi teha, kui nad saabuvad Eestisse.

«Kui on teada, et tegu on HIV-viiruse kandjaga, peaks ta saama riigipoolselt teatavat nõu ning tuge,» ütleb Maksym.

Viljaku sõnul räägib viimane statistika seda, et Eestis võib elada hinnanguliselt 40% inimesi, kes isegi ei tea, et nad on HIV-viiruse kandjad. Koroonaviiruse tõttu vähenes väidetavalt ka HIV-viiruse vastu testimine.

HIV-positiivsete Võrgustik toimib Eestis ka sama viirust põdevate inimeste ühendajana. Viljaku sõnul kohtab ühiskonnas tihtipeale suhtumist, et inimesed, kellel HIV on, tõugatakse justkui eemale. Viiruse põdemisega kaasneb tihtipeale ka häbitunne ning oskamatus vajalikku kohta, kasvõi suhtlemisvajaduse rahuldamiseks, pöörduda.

Vaata intervjuud Kadi ja Maksymiga siit!