Esimene inimkatse avas üksikasjalikult Covid-19 nakkuse kulgu
Uues ja veel eelretsenseerimata teadustöös värbasid uurijad rühma noori, kes olid nõus vabatahtlikult end SARS-CoV-2-ga nakatada laskma. Esimesed tulemused näitavad, et nakatumise peiteperiood on umbes 42 tundi ja esimesena leiab viiruse üles inimese kurgust.
Uus uuring võib anda täpsemat aimdust, mis alates koroonaviirusega kokkupuute hetkest kuni sellest vabanemiseni täpselt inimkehas toimub, vahendab LiveScience.
Autorid värbasid möödunud aasta märtsist kuni juulini oma katsesse 34 hea tervisega vabatahtlikku, kellel oli vanust 18–30 eluaastat. Ükski katseisik polnud varem SARS-CoV-2 viirusega nakatunud ega saanud ühtki koroonavastast vaktsiini. Selles veendumiseks tehti uuringu alguses kõigile osalejatele antikehatestid, mis osutusid negatiivseks.
Katses tilgutati kõigile osalejatele ninna väike annus SARS-CoV-2 viirust. Ninatilgad sisaldasid uurijate sõnul umbes sama palju viirust, kui sisaldab nakatunud inimese üksainus ninast erituv limapiisk ajal, mil inimene on kõige nakkusohtlikum.
Uuringus kasutati sellist koroonaviiruse varianti, mis ringles enne 2020. aasta septembris liikvele läinud alfa varianti. Tegu polnud siiski algse Wuhani viirusega, sest uuringus kasutatud viirusel oli ogavalgus mutatsioon D614G. Eelnevate uuringute põhjal suurendas see oletatavasti viiruse nakkavust.
Viirusega kokkupuute järel nakatus 34 katseisikust 18 inimest. Neist omakorda 16-l tekkisid kerged või mõõdukad sümptomid, nagu kurgu-, pea-, lihas- ja liigesevalu, nõrkustunne ja palavik. Enam kui 37,8-kraadine palavik mõõdeti seitsmel osalisel.
Umbes kolmandikul ehk 13 katseisikul kadus ka lõhnataju. Neist üheksal taastus lõhnataju kolme kuuga, kuid ülejäänud neljal oli see veel kolm kuud hiljemgi pärsitud.
Uuringu autori ning Imperial College Londoni nakkushaiguste arsti ja immunoloogi Christopher Chiu sõnul õnneks uuringus ühelgi osalejal raskekujulisi sümptomeid või tüsistusi ei esinenud. Kuigi noorte tervete inimeste nakatumismudelit oli seega võimalik segamatult kasutada, tähendab see Chiu sõnul samas, et tulemused kajastavad eeskätt kergete sümptomitega haiguse kulgu.