Ülemaailmne AIDSi vastu võitlemise päev

Sel aastal tähistab Eesti HIV-positiivsete võrgustik Ülemaailmse AIDSi vastu võitlemise päeva juba 14. korda. Sellel päeval mäletame kõiki nakatumise tagajärjel surnud inimesi ja kogume kokku kõiki, kes vajavad meie tuge. Kahjuks ei saa me täna veel öelda, et epideemia on lõpetatud.

UNAIDSi tegevdirektor ja ÜRO peasekretäri asetäitja Winnie Byanyima räägib oma sõnumis Ülemaailmse AIDSi vastu võitlemise päeva raames kogukondade rollist selles igapäevases võitluses:

Usun kogukondadesse.

Nad teavad inimetse vajadusi.

Kogukonnad on peamine lootus AIDSi likvideerimise valdkonnas, sest just kogukonnad on HIV-i vastu algusest peale!

Sellel Ülemaailmsel AIDSi vastu võitlemise päeval avaldab UNAIDS austust aktivistide ja kogukondade saavutustele võitluses HIV-i vastu. Me mäletame ja austame kõiki neid, kes on selle haiguse tõttu surnud.

Aktivistid mässasid vaikimise vastu ja tõid oma kogukondadele elutähtsat abi otse abi vajajatele. Naiste ja paljude teiste inimeste mõõtmatu panus ei asenda aga kunagi riikide vastutust.

Lubage mul teile meelde tuletada, et riigid on võtnud endale kohustuse saavutada HIV-teenustes kogukonna osatähtsus vähemalt 30%.

Samuti leppisid nad kokku, et 6% kogu HIV-le reageerimise süsteemi rahastamisest peaks kulutama ühiskonna mobiliseerimisele inimõiguste kaitsmiseks ja diskrimineerivate õigusaktide muutmiseks, mis on olnud takistuseks AIDSi likvideerimisel.

Olgem ausad – inimõiguste kaitse, diskrimineerimise, kriminaliseerimise ja häbimärgistamise vastane võitlus on tänapäeval seotud riskiga.

Seetõttu kutsume riike üles pakkuma aktivistidele optimaalseid võimalusi oma tööks.

Kogukonna juhendusel, kui riigid peavad oma lubadusi, saame likvideerida AIDSi.”

Sel päeval Eesti HIV-positiivsete võrgustik soovib ka pöörduda oma riigi poole ja proovida taas luua konstruktiivne dialoog kõigi otsustajatega ja saada nähtavamaks kogu riigile tervikuna.

Oleme valmis saama usaldusväärseks riigi partneriks oma ühise eesmärgi saavutamisel: õiguste kaitsmisel ja igakülgse toe pakkumisel meie riigi rahvale ja kõigile HIV-nakatunud või seotud inimestele.

Ülemaailmse AIDSi vastu võitlemise päeva puhul kutsume kõiki oma partnereid, aktiviste, sõpru, vabatahtlikke, samuti valitsuse esindajaid 30. novembril ja 1. detsembril meie üritustest osa võtma.

 

TALLINN

1. detsember 2019

Küünalde süütamine AIDS-i ohvrite mälestuseks

Aeg ja koht: 13:00, Tammsaare park

 

KIHK, etendus tingimusteta armastusest ja HIVist

Aeg ja koht: 17.00, Etendused Apollo Kino Ülemiste Teatrisaal (Suur-Sõjamäe 4)

Lisainfo ja piletid:

Julia Alo, +372 5340 0530

julia.alo@ehpv.eeNARVA

30. november 2019

Interaktiivne seminar „Mis on HIV lihtsate sõnadega“

Aeg ja koht: 11:00, Ameerika Keskus Narva Keskraamatukogus (Malmi 8)

Lisainfo:

Jekaterina Smirnova, +372 5557 8131

jekaterina.smirnova@ehpv.ee

 

1. detsember 2019

Küünalde süütamine AIDS-i ohvrite mälestuseks

Aeg ja koht: 13:00, Peetri plats

Lisainfo:

Tatjana Karpushova, +372 5300 4074

tatyana@ehpv.ee

 

Üritused toetavad:

Narva Keskraamatukogu Ameerika Keskus

Narva Keskraamatukogu

Tallinna linnavalitsus

TEMUFI