5 psühholoogi soovitust, kuidas käituda HIV-i kahtluse korral.

Me elame kiiresti muutuvas maailmas, kus me ei saa olla millegi vastu kindlustatud. Teatud asjaoludel võib meil olla muresid HIV-i omandamise pärast. Need läbielamised võivad teie elukvaliteeti häirida. Võid kogeda ebameeldivaid emotsioone nagu hirm, ärevus, viha, viha, üksindustunne, lootusetus.
Püüdke nendesse emotsioonidesse mitte kinni jääda. Järgmised soovitused aitavad ärevustunnet vähendada.
1. Toetuge ainult faktidele.
Kui kahtlustate, et teil on HIV, võib teid tabada hirm ja ärevus. Teie peas keerleb hunnik mõtteid ja kerib läbi mu stsenaariumid. Praegu peate end kokku võtma, uurima usaldusväärset materjali HIV-teemadel. Tehke endale selgeks, et hetkel kogete kinnitamata kogemuste tõttu negatiivseid kogemusi. Ja liikuge edasi järgmise soovituse juurde.
2. Uurige enda jaoks kasulikku teavet ja koostage tegevusplaan.
Valige ainult objektiivne teave. Ärge lugege negatiivseid kogemusi ega inimeste kommentaare. Iga inimese elu on individuaalne, seega ei saa me 100% loota teiste kogemustele. Veelgi parem, koostage tegevusplaan. Registreeruge arstivisiidile, tehke analüüs, rääkige HIV-teemadel ekspertidega.
3. Väljendage oma emotsioone.
Ära varja oma emotsioone. Kui kardad, räägi sellest kellelegi teisele. See inimene võib isegi olla spetsialist. Kõik meie emotsioonid saavad väljendatud. Võid kogeda hirmu, raevu, kurbust, viha, ärevust, muret. Emotsioonide avaldumine aitab inimesel vähendada sisemise stressi astet.
4. Aidake endal oma ärevusega toime tulla.
Ärevustundega elamine on väga raske. Teie uni, söögiisu, emotsionaalne taust võivad olla häiritud. Nii et kõigepealt proovige ärevusega üksi toime tulla. Selleks on palju tehnikaid. Näiteks võite mängida spordiala, mis teile meeldib. See võib olla jooksmine või ujumine. Või kasuta sügava hingamise tehnikaid – hingake sügavalt ja aeglaselt läbi nina sisse, hoidke 2-3 sekundit ja hingake aeglaselt läbi nina välja. Samuti on olemas harjutuste kompleksid keha ettepoole kallutamiseks seisvast asendist, istudes. Ettepoole painutamisel hingake välja, viivita hetkeks, lõdvestage ja siis tulge tagasi hingates.
5. Pea meeles, et sa ei ole üksi.
Paljud juba HIV-iga seotud inimesed võivad aidata teil mitte tunda end üksikuna. Meie organisatsioon pakub igakülgset abi. Sügava tähelepanuga kolleeg konsultandid aitavad teil toime tulla kõigi teid puudutavate emotsioonide ja probleemidega. Ja võite pöörduda ka psühholoogi poole, kes aitaks teil selle eluperioodi õigesti läbida.
Psühholoogilise toe ja HIV-iga seotud küsimuste kohta teabe saamiseks võite pöörduda meie organisatsiooni spetsialistide poole. Saate vastused oma küsimustele ja professionaalset abi. Abi on tasuta ja konfidentsiaalne.

Konsultandid:

Narva.

Elena Borisenko
+372 5333 4226
elena.borisenko@ehpv.ee

Natalia Slobozhaninova
+372 5616 7097
natalja.slobozaninova@ehpv.ee

Jõhvi.

Nadežda Tsjupa
+372 5675 3737
nadezda.tsjupa@ehpv.ee

Psühholoog:

Narva, Johvi.

Ekaterina Maslennikova
+372 58545878
ekaterina.maslennikova@ehpv.ee